Influencerka z USA pomagała Korei Północnej kraść miliony przez kryptowaluty

od KryptoCeny

25.07.2025

Kryptowaluty
Influencerka z USA pomagała Korei Północnej kraść miliony przez kryptowaluty

Amerykańska influencerka z TikToka została skazana za współpracę z północnokoreańskimi pracownikami IT, pomagając im wyłudzić miliony dolarów poprzez fikcyjne zatrudnienie – także w branży krypto.

Sprawa, która wstrząsnęła opinią publiczną: amerykańska influencerka z TikToka, Christina Marie Chapman, została skazana na ponad osiem lat więzienia za współudział w międzynarodowym oszustwie na ogromną skalę. Z jej pomocą północnokoreańscy specjaliści IT podszywali się pod amerykańskich pracowników zdalnych, uzyskując dostęp do firm – również z branży kryptowalutowej – i wyprowadzając z USA ponad 17 milionów dolarów.

Jak działała operacja oszustwa?

Chapman prowadziła tzw. „farmę laptopów” w swoim domu w Arizonie. Korzystając z fałszywych i skradzionych tożsamości, pomagała północnokoreańskim pracownikom IT zdobywać zdalne zatrudnienie w ponad 300 amerykańskich firmach, w tym w branży technologicznej, lotniczej, a także – być może – kryptowalutowej.

  • Wysłała co najmniej 49 komputerów do lokalizacji w pobliżu granicy chińsko-północnokoreańskiej.
  • W jej domu znaleziono ponad 90 laptopów z podrobionymi danymi.
  • Z jej pomocą fałszywi pracownicy uzyskiwali wynagrodzenie z kont w amerykańskich bankach.

Dzięki pozorowanemu zatrudnieniu, operatyści Korei Północnej uzyskiwali również dostęp do wewnętrznych systemów firmowych i informacji o znaczeniu strategicznym.

Kryptowaluty na celowniku reżimu DPRK

Chociaż konkretne firmy z branży kryptowalutowej nie zostały wymienione, Departament Sprawiedliwości potwierdził, że sektor ten był jednym z celów oszustwa. Branża krypto, często mniej rygorystyczna jeśli chodzi o proces zatrudnienia zdalnego, stanowi atrakcyjny cel dla północnokoreańskich hakerów i pracowników IT.

Z raportu Chainalysis wynika, że tylko w 2024 roku hakerzy związani z reżimem Korei Północnej ukradli kryptowaluty o wartości 1,34 miliarda dolarów. Zatrudnianie fikcyjnych zdalnych pracowników to jeden z elementów tej strategii.

Branża krypto musi wprowadzić lepsze zabezpieczenia

Ta sytuacja ujawnia poważne luki w procesach rekrutacji zdalnej w sektorze kryptowalut. Dla wielu startupów elastyczność oznacza także niższy poziom weryfikacji, co tworzy pole do nadużyć. W obliczu trwającego zagrożenia płynącego z Korei Północnej, konieczne są zdecydowane działania branży i współpraca z organami ścigania.

Choć Chapman trafiła za kratki, eksperci ostrzegają, że setki północnokoreańskich specjalistów IT nadal są aktywne w globalnych firmach, w tym w przedsiębiorstwach kryptowalutowych. To wyraźny sygnał: czas na poważne podejście do cyberbezpieczeństwa i kontroli zatrudnienia.

Kursy Live