Justin Sun poleci w kosmos z Blue Origin: ekscentryczny miliarder wyrusza w misję NS-34

od KryptoCeny

23.07.2025

Kryptowaluty
Justin Sun poleci w kosmos z Blue Origin: ekscentryczny miliarder wyrusza w misję NS-34

Justin Sun, założyciel TRON i znany entuzjasta kryptowalut, weźmie udział w załogowym locie Blue Origin. To jego druga szansa po wygraniu aukcji w 2021 roku.

Justin Sun, założyciel kryptowalutowego projektu TRON i jeden z najbardziej kontrowersyjnych przedstawicieli branży, ponownie trafił na pierwsze strony gazet. Tym razem stanie się jednym z pasażerów kolejnej załogowej misji Blue Origin – NS-34. Firma ogłosiła jego udział oficjalnie we wtorek, podkreślając, że będzie to 14. lot z ludźmi na pokładzie i jednocześnie 34. w historii programu New Shepard.

Kosmiczna przygoda z siedmiozerowyceną aukcją w tle

Justin Sun zapewnił sobie miejsce na pokładzie New Shepard już w 2021 roku, kiedy zwyciężył w aukcji z wynikiem 28 milionów dolarów. Środki zostały przekazane na rzecz 19 organizacji związanych z eksploracją kosmosu. Niestety, ze względu na konflikt terminów, Sun nie mógł wtedy wziąć udziału w locie. Teraz jednak ma szansę nadrobić zaległości, dołączając do zasłużonego grona miliarderów, filantropów i celebrytów, którzy przekroczyli linię Kármána – granicę kosmicznego lotu suborbitalnego.

Towarzysze podróży Sun'a w misji NS-34

  • Arvi Bahal – inwestor nieruchomości
  • Gökhan Erdem – turecki biznesmen
  • Deborah Martorell – meteorolog z Portoryko
  • Lionel Pitchford – założyciel organizacji non-profit urodzony w UK
  • J.D. Russell – inwestor venture capital

Tym samym Sun dołącza do znanych postaci, które skorzystały z oferty kosmicznych lotów Jeffa Bezosa, jak William Shatner, Michael Strahan, Katy Perry czy Gayle King.

Od bananów po Giacomettiego. Barwna kariera twórcy TRON

Poza działalnością kryptowalutową, Justin Sun regularnie wzbudza kontrowersje swoimi ekscentrycznymi decyzjami. W 2023 roku kupił za 5,2 miliona dolarów kopię dzieła 'Comedian' Maurizio Cattelana, przedstawiającego banana przyklejonego taśmą do ściany, a następnie zjadł go publicznie na scenie. Równocześnie zobowiązał się do zakupu 100 000 bananów od nowojorskiego sprzedawcy ulicznego, który dostarczył oryginalny owoc do instalacji.

W 2024 roku znalazł się też w medialnym sporze prawnym z Davidem Geffenem. Sun złożył pozew o zwrot do 80 milionów dolarów za rzeźbę Alberto Giacomettiego, która jego zdaniem została niesłusznie sprzedana. Zgodnie z jego relacją, była asystentka sfałszowała dokumenty i sprzedała dzieło za 65,5 miliona dolarów bez jego zgody. Geffen uznał zarzuty za 'absurdalne i bezpodstawne'.

Ostatnia okładka Forbesa z kwietnia 2025 roku potwierdza, jak istotną postacią w świecie kryptowalut pozostał Sun. Jego nadchodzący lot kosmiczny bez wątpienia jeszcze bardziej umocni jego status nie tylko jako innowatora, ale też jako medialnego fenomenu.

Kursy Live